Dayıoğlu LPG dönüşüm servisleri

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
http://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//1.jpghttp://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//2.jpghttp://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//3.jpghttp://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//4.jpghttp://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//5.jpghttp://www.dayioglulpg.com/images/stories/slideshow//6.jpg

 
LPG NEDİR?
LPG (Likit Petrol Gazları) doğal olarak yer altı gaz birikimlerinden sağlanabildiği gibi petrolün damıtılmasından ve parçalanmasından elde edilebilir. Basınç altında sıvılaştırılan propan, bütan ve bu gazların oluşturduğu hidrokarbon karışımlarından elde edilir.

LPG'YE GENEL BAKIŞ
LPG basınç uygulanarak sıvılaştırıldığında hacmi önemli ölçüde azalır. Bu özelliğinden faydalanarak istasyonlar aracılığı ile araçlara monte edilen tanklara aktarımı yapılır. Kullanım esnasında sıcak ile teması sağlanarak gaz haline dönüştürülerek silindirlerde yanma sağlanır.
Günümüzde bir çok otomobil üreticisi firmalar hem benzin hem de LPG yakıtı ile çalışan araçlar imal etmektedir. Bunun yanı sıra benzin ile çalışan araçlara otogaz sistemi takılabilmektedir. LPG dönüşümü yapılmasını istediğiniz araçlara ECER 67 01 normlarına uygun LPG dönüşüm sistemleri montajı yetkili servislerimizde, uzman personel tarafından monte edilmektedir. Son yıllarda basında yer alan LPG li araçların patlama ve yanmaları ile ilgili olarak gelişmeler yansımıştır. LPG dönüşü yapan yetkili firmalara bu yayınlar ilk başta zarar vermiş gibi gözükse de daha sonradan gelen uygulamalar sayesinde araç sahiplerinin ve montaj atölyelerinin menfaatine seyir almıştır. Her şeyden önce denetimler makine mühendisleri odasına verilerek yetkisiz montaj atölyelerinin önü kesilmiştir, aynı zamanda haksız rekabet ortadan kaldırılmıştır. En önemlisi de Avrupa Standartları yani ECER 67 01 uygulaması yürürlüğe girmiştir. Daha önceden uygulamada olan ECER 67 00 emniyet açısından daha yetersiz kalmakla beraber teknolojik olarak da yetersiz gelmekteydi. Şu anki uygulama (ECER 67 01) tamamen emniyet ve teknolojik donanıma sahip ürünlerden oluşmaktadır.

NEDEN OTO GAZ?
LPG alternatif yakıt sistemleri montajı yapılan araçların motorlarının zarar verdiği halk arasında söylenmektedir. Aksine, LPG kullanılan motorlarda motor ömrü uzadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Sebebine gelince LPG araçlarda silindirlere gönderilen gazın yanması neticesinde motorda asit ve karbon bırakmadığından aracın motor yağının korunmasını sağlar. Bilindiği üzere kötü yağlama silindirlerdeki aşıntıyı hızlandırır, bu bağlamda temiz kalan motor yağı araç silindir ve gömleklerinin zarar görmesini engeller.
Ayrıca LPG benzine oranla daha yüksek oktana sahip olduğundan motordaki yanma daha düzenli olur ve verim artar, rolanti çalışmaları daha düzenli hale gelir. Montajı yapılan araçlar hem benzin hem de gazla çalışır hale gelir. Bu araçların gazdan benzine, benzinden gaza geçişi araç içinde monte edilen kontrol düğmesi ile mümkün olduğu gibi belirlenen devirde geçmesi de mümkündür. Yeni teknoloji ile sisteme dahil edilen ısı sensorları sayesinde sistem istenilen ısıya ulaştığında otomatik olarak benzini kesip gaza geçebilir hale getirilmiştir

LPG'NİN (OTOGAZ 'IN) AVANTAJLARI:
* LPG'li motorlarda yağ sarfiyatı daha düşüktür.Benzinli araçlarda motor yağı takriben 2000-3000 km'de bir değişirken LPG'li araçlarda 10.000-12.000 km'ye çıkmaktadır. Araçlarda yağ değişimi motorun yıpranması ile doğru orantılı olduğu için, LPG'li araçlarda motor ömrü uzar. Dolayısı ile motor bakım maliyeti düşer.
* LPG Temiz Yakıttır : LPG saf olduğundan karter yağını sulandırmaz ve motor yağının değiştirilme süresini uzatır.Motor karterini ya da motorun yanma odalarını kirletmez.LPG pistonların, sekmanların, valflerin ve bujilerin aşınmasından meydana gelecek kurşun, vernik ya da karbon atığı çıkartmaz. Motoru temiz tutar, karbon ve kurum oluşturmaz, dolayısıyla motorun ömrünü uzatır.Tamir için harcanan parayı ve zamanı azaltır Benzinli araçlardaki gibi S (Kükürt) çıkarmadığı için doğayı kirletmez, çevreci bir sistemdir. Gaz, benzin gibi solvent olmadığı için yağı eritmez ve kalitesini bozmaz
* LPG kurşun ve karbon içermediğinden karbüratördeki aşınma daha az olur. Kurşun ,kükürt ve aromatikler gibi katkılar içermediğinden çevre dostu bir yakıttır.
* LPG 'li araçta karbüratör masrafı azalır : LPG yakıtlı motorlardaki karbüratör birkaç hareketi, parça ve kirliliği engelleyecek havalandırmasız basit bir mekanizma olup, karbüratör servisi ve tamiri yok denecek kadar azdır.
* LPG benzine nazaran daha düşük sıcaklıklarda buharlaştığı için ( Benzin +97 F,Gaz -44 F) havayla kolayca karışır. Böylece kurum oluşturmayan tam yanma sağlanır.LPG yüksek termodinamik özelliklere sahip olduğundan daha kolay ve iyi yanma sağlar.
* LPG ateşleme bujisinin ömrünü uzatır : Yanma odalarında yada ateşleme bujilerinde tortu oluşmaz, zira LPG'nin farklı karışımlardaki kuvvetlendiricilere ihtiyacı bulunmamaktadır. Ateşleme bujileri, diğer yakıtlardan özellikle kurşunlu benzin kullanan araç motorlarındaki bujilere nazaran daha uzun ömürlüdür.
* LPG oktan seviyesi benzine nazaran daha yüksektir (%10 daha fazladır). Yüksek oktan numarası motorun yüksek sıkıştırma oranları ile herhangi bir vuruntu olmadan çalışabilmesinde faydalıdır. Böylece bir motordan daha yüksek bir güç, dolayısıyla yakıt ekonomisi sağlanır. Gaz yakıtların standart atmosfer şartları altında tutuşması için gerekli enerjide benzine nazaran daha az olmaktadır.LPG 'nin oktan sayısı benzinden yüksek olduğundan, motorlarda daha yüksek kompresyon oranı ile kullanılabilir.Sağlıklı yanması sayesinde motor parçalarında sızıntı ve aşınma benzinli motorlara oranla çok daha az olur. LPG'nin benzine oranla daha yüksek oktan sayısına sahip olması nedeni ile motorlarda sıkıştırma oranını artırarak motor gücünü ve verimini artırmaktadır.
* LPG sistemi komplike olmadığından ve çok sayıda parça içermediğinden sıklıkla bakım gerektirmez.
* LPG ekonomiktir.Benzine göre şehir içi trafiğinde %40-50, uzun yolda % 65 oranında daha ekonomiktir.
* LPG ile çalışan motorlarda yakıt pompası gerekmez : LPG kendinden tazyikli olduğu için, benzinli motorlarda olduğu gibi yakıt pompasına ihtiyaç yoktur. Bu durum tamirat veya değişimden doğacak masrafları da azaltır.
* LPG'li motorların aşınma süresi düşüktür:Yukarıda anlatılan sebeplerden dolayı LPG yakıtlı motorlar yıl içerisinde daha fazla gün ve saatte çalışabilirler.Üretim süresi kaybı,parça ve işçi masraflarından daha az etkilenirler.
* LPG ile çalışan motorlarda daha fazla güç kullanımı : LPG yakıtlı motorlar, dizel motorlara göre aynı mesafeler için daha fazla beygir gücü üretirler. LPG atık çıkarmaması, randımanlı ve kaliteli oluşu LPG'nin tasarruflu oluşu etkisini doğurur.
* LPG'yi oluşturan propan (%30) ve bütan'ın (%70) hacimsel oranı nedeni ile benzine oranla motor vuruntu direncini artırır.
* LPG kullanan taşıtların benzin kullanan taşıtlara göre performanslarında çok fazla değişiklik olmaz.(%2-3).Bu durum hacimsel olarak kalorifik değerinin benzine göre düşük olmasından kaynaklanır.İhmal edilebilir.Bu dezavantajına karşılık sahip olduğu %10 oktan fazlalığı sayesinde motor vuruntusunu (detonasyon ) yapmaması önemli bir avantaj oluşturmaktadır.
* LPG 'de yanma olayı gaz halinde oluşur.LPG bir gaz olduğundan daha homejen ve içinde katkı maddeleri bulunmayan bir karışımdır .
* LPG kuru bir yakıttır.Kurşun veya başka katkı maddeleri içermez.Bu sebeple silindirlerde yağ ve diğer kalıntılar bırakmaz.Kuru bir yakıt oluşu sübapların sertleşmesine sebep olabilmektedir.Bunu bertraf etmek için ise araçlar ilk çalıştırma ve son kapatma anında 3 er dakika benzinle çalıştırılmalıdır ki sübaplar yağlanabilsin.Ya da çok düşük maliyetlerle (10-20 ytl gibi ) ek sübap yağlama sistemi takılabilir.
* LPG 'de kapalı yakıt sistemi mevcuttur : Tamamen kapalı yakıt sistemi akıtma ve buharlaşma kaybını ortadan kaldırır.
* LPG çevreci bir yakıttır:Özellikle LPG yakıtı kullanan araçların motor yakıtının düşük kirlilik özellikleri kanıtlanmıştır. Amerikan Maden Bürosu yönetiminde gerçekleştirilen araştırmalarda, Yapılan araştırmalar sonucunda LPG kullanılan motorlarda karbon monoksit tesiri benzine göre %50-90 oranında hidrokarbon tesiri ise %38-62 oranında daha düşüktür.LPG ile tahrik edilen araçlarda iyi bir montaj ve uygun bir ayarlama ile benzinli araçlara oranla oldukça düşük egsoz gazı emisyon değerlerine ulaşılması. CO'de %70, HC'de %40 oranında azalma sağlanması (NOX'de %15 artış sağlar.)
* LPG gaz olduğundan hava /gaz karışım oranı uygun olduğundan (hava ile iyi karıştığından) tam olarak yanar.Dolayısıyla yanma verimi yüksektir.Bu da egzostun kötü koku yaymasını engeller.
* LPG dönüşümü yapılmış bir aracın benzin sisteminde hiçbir değişiklik olmaz.Bu sebeple araç hareket halindeyken bile benzinden gaza veya gazdan benzine tek bir düğme vasıtası ile geçilebilir.İstenilmesi durumunda LPG montajı esnasında takılmış olan benzin valfinin kapatılması ile LPG sistemi tamamen devre dışı kalacaktır.
* LPG'de güvenlik : Milyonlarca taşıt ve sabit makina kullanıcılarına LPG yakıtı kullanmaları sağlanmıştır. Bu ülke çapında LPG yakıtının güvenilirliğini kanıtlayıcı bir sonuçtur. Şayet LPG güvenli olmasaydı tüm dünyada sigorta primleri bu yakıtın kullanımını engelleyecek şekilde yasaklayıcı ve sınırlayıcı olurdu.
LÜTFEN!........
Aracınızın gaz ayarını ve müdehaleleri OTOGAZ YETKİLİ SERVİSLERİNDE yaptırınız.

SEQUENTIAL SİSTEM NEDİR?
Sırayı takip eden sıralı anlamına gelir. Otomobil üreticileri 1996 yılından sonraki ürettikleri araçlarda yakıt sistemini sıralı olarak üretmişlerdir. Bunun açıklaması şöyle yapılabilir. Enjeksiyonlu araçlarda yakıt sistemini kontrol eden bir elektronik kontrol ünitesi mevcuttur. Bu elektronik kontrol ünitesi yani ECU (halk arasında beyin) aracın yakıt verilerini alır, silindirlerdeki yanmayı sağlar. Buda enjektörlerin ne zaman ve ne aralıklarla açılıp kapanacağının sinyallerini vererek yapar. 1996 yılından önce enjeksiyonlu araçların enjektörleri hepsi birden açarak yakıt püskürtmesi yapmakta idi. Günümüzde ise enjektörler ihtiyaç oranında ECU den aldığı sinyaller doğrultusunda tek tek açarak yanma hücresini doldurur ve tam yanmayı sağlar. Tek tek olan sistemlere sıralı denir.
Teknolojik gelişmeler ve otomobil üreticilerinin bu çalışmalarından sonra LPG dönüşüm kiti üreticileri de bu alanda çok büyük atılımlar yapmıştır. Dönüşüm kitlerini sıralı olarak çalıştırır hale getirmişlerdir.
Sıralı olarak çalışan otogaz sistemlerinin genel adı da SEQUENTIAL buradan gelir.

AVRUPA'DA LPG'Lİ ARAÇLAR VE KONUMU
Sequential sistemlerinin çıkışı ile birlikte Avrupa'da LPG dönüşümü çok hızlı olarak yayılmaktadır. Ekonomik anlamda iyi olan ülkeler dahil olmak üzere tüm ülkelerde çok yoğun bir şekilde montaj yapılmaktadır. Türkiye gibi bir çok ülke kendi sistemini (Sıralı Sequential Gaz Sistemi) üretmeye başlamıştır. Sıralı sistemlerle ilgili, ülkemizde olduğu gibi bir çok ülkede de yoğun talepler söz konusudur. 1995-2000 yılları arasında olduğu gibi 2006-2007 yılları arasında sektörde ürün sıkıntısı oluşmasına kesin gözüyle bakılmaktadır. Şuanda üretici firmalar üretim bantlarını ve üretim kapasitelerini arttırmak üzere çalışmalara yön vermişlerdir.

OTOGAZLARIN KULLANIMI İLE ÇEVRE BİLİNCİ
LPG otogaz yanma verimliliği ve çevreye yaydığı emisyonların azlığı nedeniyle çevre dostudur. İçerisindeki kükürt oranının azlığı ile büyük bir avantaj sağlar. Otolarda egzozdan çıkan gaz miktarı benzine oranla çok az denecek kadardır. Buda bizler için solunacak daha temiz bir hava ve yeşil bir ortam demektir. LPG dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde çevreci özelliği ve artı avantajları baz alınarak ticari ve özel araçlarda kullanılmaktadır. Çevre bilincinin ileri düzeyde olduğu ülkelerde otogaz kullanımı özel fiyat politikaları, vergi indirimleri ve vergi iadesi gibi yöntemlerle teşvik edilmektedir. Ülkemizde de uygulanan benzeri teşviklerle otogaz kullanımı benzine oranla daha ekonomik ve çevreci hale getirilmektedir. Unutulmamalıdır ki Otogaz yüksek oktan sayısına sahip olduğundan motordaki yanma düzenli gerçekleşir. Bu özelliği onu çevreci kılar.


Anlaşmalı Kurumlar